a

Facebook

Twitter

Copyright 2015 Libero Themes.
All Rights Reserved.

8:00 - 18:00

Pracujemy od: Pn. - Pt.

Facebook

Twitter

 

Stalking – Pomoc prawna dla ofiar uporczywego nękania

Płatek i Wspólnicy > Stalking – Pomoc prawna dla ofiar uporczywego nękania

Pomoc prawna dla ofiar stalkingu Wrocław

 

W obecnych czasach namierzenie kogoś oraz śledzenie danej osoby nie jest trudne. Większość informacji o interesującej Nas osobie możemy przeważnie znaleźć w Internecie. Ludzie chętnie dzielą się ciekawymi miejscami, które odwiedzają, chwalą się miejscem pracy lub nowym miejscem zamieszkania. To wszystko sprawia, że liczba stalkerów znaczenie wzrosła, a także wytworzyła się nowa odmiana stalkingu, jaką jest cyberstalking.

Zadzwoń
uporczywe nękanie adwokat wrocław

Czym jest stalking?

 

Stalking to nic innego jak uporczywe nękanie drugiej osoby, które narusza jej prywatność. Ofiara stalkera traci poczucie bezpieczeństwa, czuje się cały czas zagrożona i obserwowana. Stalker coraz głębiej wchodzi w życie swojej ofiary, przy czym często również manifestuje swoją obecność.

 

Kim może być stalker?

Nie ma na to reguły, ale zdecydowana większość stalkerów to osoby, które znamy, w szczególności byli partnerzy. Sprawcą uporczywego nękania może być także współlokator, współpracownik lub członek rodziny. Nie wyklucza to także możliwości, że stalker jest kimś kogo nie znamy. Ryzyko, że uporczywe nękanie zgotuje Nam nieznajomy rośnie zwłaszcza, gdy jesteśmy znani w danym środowisku.

Czy jesteś ofiarą stalkera?

 

Sprawdź czy zaobserwowałeś w swoim otoczeniu, któreś z poniższych zachowań:

  • ktoś rozpowszechnia plotki i szerzy oszczerstwa na Twój temat;
  • otrzymujesz groźny (anonimowe lub nie);
  • masz wrażenie, że ktoś Cię śledzi;
  • jesteś szantażowany/-na;
  • ktoś robi Ci zdjęcia lub kręci filmy bez Twojej zgody;
  • otrzymujesz głuche telefony.

Brzmi znajomo? Koniecznie zgłoś sprawę na policję oraz znajdź sobie dobrego prawnika, który zapewni zakaz zbliżania się do Ciebie dla Twojego oprawcy. Przede wszystkim jednak zadbaj o swoje bezpieczeństwo – nigdy nie wiadomo, do czego posunie się stalker.

pomoc dla ofiar stalkingu wrocław

Cyberstalking – uporczywe nękanie – pomoc prawna Wrocław

 

Cyberstalking to nic innego, jak uporczywe nękanie kogoś za pośrednictwem Internetu. Tak jak w świecie rzeczywistym, oprawca może śledzić każdy ruch ofiary w sieci, wysyłać do niej niechciane wiadomość oraz posunąć się znacznie dalej. Stalker może włamać się na konto social media lub pocztowe nękanej przez niego osoby oraz rozsyłać spam lub obraźliwe wiadomości do kontaktów ofiary z jej konta. Może też zainstalować oprogramowanie typu spy, które da mu dostęp do wszelkich działań poczynionych na danym urządzeniu.

Najgroźniejszą metodą cyberstalkingu jest kradzież tożsamości. Stalker może założyć fałszywe konto na portalach społecznościowych, za pomocą którego będzie rozsyłał niekorzystne dla ofiary wiadomości. Ciężko w takim przypadku udowodnić, że to nie ofiara jest ich autorem i może to nieść bardzo poważne konsekwencje w jej życiu prywatnym i zawodowym.

Uporczywe nękanie adwokat Wrocław – możemy Ci pomóc!

Jesteś ofiarą stalkera i potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z usług kancelarii prawnej we Wrocławiu i przywróć normalność w swoim życiu. Mamy wysoką skuteczność w prowadzeniu spraw o stalking oraz uporczywe nękanie we Wrocławiu jak i w całej Polsce.

Uzyskaj pomoc prawną

Stalking – kwestie prawne

Stalking jest przestępstwem odpowiadającym pod przepisy kodeksu karnego, a konkretnie art.190a.:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przy pomocy ofiarom stalkingu warto pamiętać, że ściganie przestępstwa odbywa się na wniosek pokrzywdzonego. Od tego momentu, dalsze postępowanie toczy się z urzędu. Jeśli ofiara stalkingu targnie się na swoje życie, postępowanie przygotowawcze wszczynane jest z urzędu.

 

Czy prześladowanie jest karalne?

Prześladowanie jest opisane w Art. 190a. Kodeku Karnego, jest uznawane za przestępstwo oraz podlega każe nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Jak bronić się przed stalkerem?

Nie masz pewności czy to już stalking czy jeszcze zwyczajne przekroczenie dobrych obyczajów? Nie bagatelizuj sprawy i już przy pierwszych podejrzeniach zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Oto co powinna zrobić ofiara stalkingu:

– Unikać kontaktu z osobą, którą podejrzewa, że jest jej oprawcą – ważne jest, aby nie dać się sprowokować, nie odpisywać na wiadomości oraz nie odpowiadać na próby kontaktu stalkera. Jeśli jesteśmy nagabywani w Internecie, możemy zablokować oprawcę.

– Wyrazić sprzeciw na kontakt z oprawcą – dręczyciel powinien wyraźnie usłyszeć, że ofiara stalkingu nie życzy sobie utrzymywania jakiejkolwiek formy kontaktu.

– Powiadomić bliskich o stalkerze – sprawca może próbować się z nimi kontaktować. Warto ich uprzedzić o zaistniałej sytuacji. Bliscy mogą okazać się również bardzo cennym w tej sytuacji wsparciem psychicznym.

– Odmawiać przyjęcia jakichkolwiek prezentów od stalkera – może zdarzyć się, że oprawca prześle do ofiary paczkę lub podrzuci prezent w miejscu pracy lub domu. Ofiara nie powinna nic przyjmować od swojego oprawcy, aby zauważył on, że jego podarunki są niechciane.

– Zbierać dokumentację – dowody popełnienia przestępstwa będą niezbędne w momencie, gdy stalker będzie posuwał się coraz dalej i ofiara będzie chciała zgłosić sprawę na policję oraz wytoczyć postępowanie przeciwko swojemu oprawcy. Pomoże to także w ujęciu sprawcy.

– Powiadomić policję – nie zapominajmy, że stalker może być bardzo groźny. Gdy ofiara nie czuje się bezpiecznie, powinna niezwłocznie zawiadomić o zaistniałej sytuacji policję.

– Skorzystać z pomocy psychologa – stalking jest ogromnym obciążeniem psychicznym dla ofiary. Często osoby prześladowane z bezradności próbują odebrać sobie życie. Jeśli czujesz, że jesteś na krawędzi swojej wytrzymałości – skorzystaj z pomocy specjalisty. Rozmowa z psychologiem lub psychiatrą pomoże Ci odzyskać wiarę w zakończenie koszmaru z prześladowcą.

Przedstawiony zakres naszej działalności jest orientacyjny, należy pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna. Zapraszamy do kontaktu, z pewnością znajdziemy rozwiązanie dla Ciebie.

Zapraszamy do kontaktu

    Facebook
    YouTube
    LinkedIn
    Instagram