Zniesienie współwłasności nieruchomości – czy w tym wypadku obowiązuje przedawnienie?
Postępowanie o zniesienie współwłasności można rozpocząć w dowolnym momencie, ponieważ w świetle przepisów prawa, nie podlega ono przedawnieniu. Nie warto jednak zwlekać z podjęciem odpowiednich działań ani zaniedbywać swoich czynnych praw właścicielskich, ponieważ inny ze współwłaścicieli może złożyć wniosek o zasiedzenie Państwa udziału.
Jak wygląda postępowanie o zniesienie współwłasności?
W sytuacji, gdy nie ma możliwości polubownego rozwiązania kwestii podziału majątku wspólnego, istnieje możliwość wyegzekwowania go na drodze sądowej. Niezbędne do tego jest złożenie wniosku o zniesienie własności nieruchomości. Może go złożyć każdy ze współwłaścicieli, nawet w sytuacji, gdy istnieje zgoda co do sposobu podziału.
O tym, jak długo będzie trwała rozprawa dotycząca zniesienia współwłasności, decyduje przede wszystkim chęć porozumienia się wszystkich jej uczestników. Jeśli strony złożą zgodny wniosek, sąd wydaje orzeczenie zgodnie z ich wolą, o ile nie jest to sprzeczne z obowiązującym prawem, interesami uprawnionych lub zasadami współżycia społecznego. Brak porozumienia może oznaczać konieczność uczestnictwa w co najmniej kilku rozprawach, co wiąże się nie tylko z wydłużeniem postępowania, ale również zwiększeniem nakładu pracy (np. koniecznością zaangażowania do sprawy biegłego).
Jakie są koszty zniesienie współwłasności?
Jeśli chodzi o zniesienie współwłasności we Wrocławiu koszty związane ze złożeniem wniosku wynoszą:
- 300 zł w przypadku wniosku zgodnego,
- 1000 zł przy braku zgodnego wniosku.
W toku postępowania sąd orzeka także o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli, np. za poniesione koszty na utrzymanie nieruchomości. Jeżeli w stosunku do danego przedmiotu toczą się inne postępowania, np. w sprawie określenia wysokości udziałów, z chwilą złożenia wniosku o podział wspólnego majątku zostają one przekazane do dalszego procedowania sądowi, rozpatrującemu zniesienie współwłasności.