Nasza kancelaria pomaga pracownikowi lub zatrudniającemu go przedsiębiorcy w przypadku zaistnienia sporu między nimi. Krok po kroku badamy przestrzeganie zasad postępowania stron konfliktu i jego zgodność z obowiązującym aktualnie systemem prawnym.
Czytaj więcej o naszej ofercie
Ustawodawstwo musi być przestrzegane w firmie zatrudniającej pracowników od początku zatrudnienia aż po zakończenie stosunku pracy.
Prawnik prawo pracy Wrocław – kiedy najczęściej interweniujemy?
Podejmowane przez naszych adwokatów prawa pracy spory dotyczą następujących przypadków:
- zwolnień pojedynczych,
- zwolnień grupowych,
- przejęcia spółki,
- umowy o pracę (rozwiązanie umowy o pracę),
- bezpieczeństwa pracy (BHP) i zapobiegania wypadkom (wypłaty odszkodowań),
- samozatrudnienia i stosunków agencyjnych,
- sporów dotyczących wynagrodzenia,
- postępowania dyscyplinarnego i zakwestionowania podjętych środków dyscyplinarnych,
- przemocy w miejscu pracy i mobbingu,
- pracy nierejestrowanej,
- ustalenia stosunku pracy,
- zakazu konkurencji,
- roszczeń dotyczących zaległych wynagrodzeń.
Adwokat Wrocław prawo pracy: Kiedy skontaktować się z prawnikiem?
We wszystkich przypadkach wymienionych w poprzednim akapicie i najlepiej natychmiast.
Powinniśmy mieć na uwadze, że czas w sporach pracowniczych jest bardzo ważny. Istotne jest, aby nie upłynęły ważne terminy odwoławcze.
Dlatego zawsze zwracajmy się do adwokata prawa pracy tak szybko, jak jest to możliwe.
Na przykład, jeśli pracownik chce sprzeciwić się bezprawnemu zwolnieniu, ma na to 21 dni od momentu otrzymania pisemnego zawiadomienia. 3 tygodnie to maksymalny czas na to aby złożyć pozew do sądu z tytułu odwołania od wypowiedzenia lub żądania przywrócenia do pracy. Pracownik może także próbować podważyć rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, a także starać się o ponowne zatrudnienie u byłego pracodawcy.
Uwaga: Termin ten wydłuża się do 14 dni w sytuacji, gdy umowa została rozwiązana bez przekazania pracownikowi ważnego wypowiedzenia.
W tym czasie należy złożyć odpowiedni wniosek do Sądu Pracy wraz z niezbędną dokumentacją. Ta rygorystyczna procedura ma zastosowanie nie tylko do zaskarżonego zwolnienia, ale jest również obowiązkowa w wielu innych sytuacjach. Na przykład w relacjach skoordynowanej i ciągłej współpracy, gdy współpracownik chce zakwestionować wycofanie się przez klienta lub w przypadku przeniesienia pracownika.
Dobrym krokiem będzie powierzenie sporządzenia wniosku odwoławczego i pomoc przy kompletowaniu innych dokumentów prawnikowi prawa pracy. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której błaha wada formy przesądza o możliwości wygrania sprawy lub kompromituje negocjacje w fazie pozasądowej (postępowanie pojednawcze).
Ile wynosi wynagrodzenie kancelarii za prowadzenie sprawy pracownika?
Kwestia wynagrodzenia zależy od nakładu pracy włożonego przez kancelarię podczas prowadzenia sporu. Ustalamy je po zapoznaniu się z daną kwestią. Zależy ono przede wszystkim od ilości dokumentów i złożoności sprawy.
Czy pracownicy mogą uzyskać u nas pomoc prawną?
Oczywiście! Funkcjonują w tym przypadku takie same zasady jak przy standardowej poradzie prawnej. Najważniejsze składowe wynagrodzenia kancelarii za prowadzenie sprawy to ilość czasu poświęcona na poradę prawną oraz zapoznanie się przez naszego adwokata z przedstawionymi nam dokumentami. Usługi które świadczymy kierujemy przede wszystkim do niezgadzających się z decyzją pracodawcy pracowników firm. Osoby fizyczne, które pragną dochodzić swoich roszczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, takich jak świadczenia emerytalne i rentowe także uzyskają u nas konkretną pomoc. Pomagamy również w sprawach odwoławczych od decyzji ZUS. Reprezentujemy klientów przed Sądami Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Warto w powyższych sprawach korzystać z pomocy profesjonalisty. Posiadając pełnomocnika z naszej kancelarii, uzyskujecie Państwo bezpieczeństwo i pewność przed sądami i urzędami.
Spory pracownicze: jakie możliwości oferuje prawo?
Przed odwołaniem się do sądu, adwokat prawa pracy doradzi w miarę możliwości rozwiązanie konfliktu poza sądem, decydując się przede wszystkim na postępowanie pojednawcze, aby uniknąć czasu i kosztów postępowania sądowego.
1 – Postępowanie pojednawcze
We wszystkich przypadkach zaufany prawnik prawa pracy pomoże klientowi zarówno w wyborze miejsca postępowania pojednawczego, jak i w zebraniu niezbędnych dokumentów:
– umowy o pracę,
– wypowiedzenia lub rezygnacji z zatrudnienia,
– odcinków wypłat wynagrodzenia,
– innej dokumentacji dotyczącej stosunku pracy.
2– Trybunał sądowy
Jeżeli pracodawca odmówi postępowania pojednawczego lub stronom nie uda się osiągnąć porozumienia, spór przechodzi do Sądu Pracy. Niezależnie od tego, czy sprawa zostanie rozwiązana poza sądem, czy też dotrze przed oblicze sędziego, dobrze jest móc polegać na doświadczonym prawniku prawa pracy.
Jak wybrać odpowiedniego adwokata prawa pracy?
Podkreśliliśmy już wcześniej, jak ważne jest bycie na bieżąco z ustawodawstwem, ale jakie cechy powinna posiadać zaufana kancelaria prawna?
Oczywiście musi bardzo dobrze znać temat, posiadać konkretne doświadczenie i “wiedzieć, jak się poruszać” między sądami powszechnymi a sądami apelacyjnymi.
Wszystko powyższe jest niezbędne, ale nie wystarczy.
Nasza niezawodna kancelaria z poświęceniem śledzi każdą sprawę, nawet najmniejszą. Ponieważ uważamy, że sprawy tego typu kładą się cieniem na życiu każdego człowieka i firmy oraz, że dziś bardziej niż kiedykolwiek uzyskanie sprawiedliwości w sprawach pracowniczych może mieć znaczenie dla wielu rodzin i spółek.
Kancelaria “Płatek i Wspólnicy” jest zawsze do Państwa dyspozycji w zakresie doradztwa i pomocy w zakresie prawa pracy.